[GajderiaNews] Mona Lisa może pakować walizki

 

Jak informuje Henri Neuendorf z Artnet , obraz Leonard’a da Vinci może opuścić Luwr po raz pierwszy od 44 lat, sugeruje francuska minister kultury Françoise Nyssen, przemawiając do radiostacji Europa 1. Minister powiedziała, że "poważnie rozważa", aby najbardziej znane na świecie malarstwo, mogło być zorganizowaną ruchomą wystawe arcydzieł Francji, i przeprowadziła rozmowy z prezydentem Luwru w Paryżu, aby omówić ten pomysł.

Mona Lisa była czymś w rodzaju „diamentem w koronie” przez ostatnich czterech dekad. Ostatni raz, gdy ikoniczny portret został wypożyczony, był w 1974 r., Kiedy pojawił się w Tokio i Moskwie. Wcześniej arcydzieło Leonarda podróżowało do Waszyngtonu i Nowego Jorku w 1963 roku i zostało usunięte podczas II wojny światowej. Ostatnio włoskie miasto Florencja podjęło próbę przeniesienia malowidła z powrotem do rodzinnego miasta Leonarda, gdzie artysta prawdopodobnie stworzył dzieło, ale wniosek ten został odrzucony przez poprzedni socjalistyczny rząd Francji.

Według The Guardian, polityka francuskiego obecnego liberalnego rządu pod przewodnictwem ministra Nyssena zajmuje zdecydowanie odmienne stanowisko. Pomimo nieodłącznego ryzyka uszkodzenia i znacznych kosztów związanych z transportem bezcennych dzieł sztuki, Nyssen nie zgadza się z utrzymaniem narodowych skarbów Francji w jednym miejscu. Zamiast tego wierzy w dzielenie się francuskim dziedzictwem kulturowym. "Moim priorytetem jest praca przeciwko segregacji kulturowej, a głównym planem tego działania jest szeroko zakrojony plan przemieszczania zabytków” - powiedział Nyssen.

Nie było od razu jasne, czy Mona Lisa będzie podróżować poza granicami Francji. Ale Sylvain Robert, burmistrz północno-francuskiego miasta Lens, nie marnował czasu na zorganizowanie kampanii w Louvre-Lens, będącego pochodną paryskiego muzeum.
W duchu nowej francuskiej polityki wymiany kulturalnej prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował już wypożyczenie 1000-letniej tkaniny Bayeux do Wielkiej Brytanii. Gobelin, który przedstawia wydarzenia podboju Normandii, wyruszy do Wielkiej Brytanii w 2022 roku, kiedy muzeum Bayeux zostanie poddane renowacji.

Źródło: Henri Neuendorf/Artnet
Foto: Wikipedia