[GajderiaNews] Obraz Marca Chagalla skradziony 30 lat temu, został odzyskany

Obraz z 1911 r. "Othello i Desdemona" został skradziony w 1988 r. Wraz z innymi dziełami sztuki - autorstwa Renoira, Picassa i Hoppera - z manhattańskiego domu Ernesta i Rose Hellera. Obraz olejny, który pokazuje Otella patrzącego na śpiącą Desdemona, został odzyskany w zeszłym roku po tym, jak mężczyzna we wschodnim stanie Maryland skontaktował się z Federalnym Biurem Śledczym. FBI oświadczyło, że człowiek z Maryland nawiązał kontakt z organami ścigania po nieudanym próbie przekazania obrazu do galerii sztuki w Waszyngtonie. Właściciel galerii był "podejrzliwy wobec braku dokumentów potwierdzających autentyczność i pochodzenie obrazu" - powiedziało FBI. 

Człowiek z Maryland uzyskał obraz pod koniec lat 80. lub na początku lat dziewięćdziesiątych od człowieka, który ukradł go z mieszkania Hellera. 
"To była wewnętrzna praca", powiedział specjalny agent Marc Hess z Zespołu ds. Zbrodni Artystycznych FBI. "Osoba, która miała regularny dostęp do budynku, kradła z mieszkania, podczas gdy lokatorzy byli daleko. (Właściciel obrazu) wyjechali na wakacje w 1988 roku," powiedział Hess. "Wrócili, a to dzieło sztuki - wraz z kilkoma innymi - zaginęło". 
FBI oświadczyło, że człowiek z Maryland przez wiele lat ukrywał obraz w prowizorycznym pudle na strychu. 
Stwierdził też, że nie zostaną wniesione żadne zarzuty przeciwko niemu lub osobie, która ukradła obraz, ponieważ upłynął termin przedawnienia. 
FBI powiedziało, że Państwo Hellers, którzy kupili obraz w latach dwudziestych, zginęli, a ich majątek ma zamiar wystawić dzieło sztuki na aukcję. 

Źródło: artdaily.com
Foto: onet.pl