[GajderiaNews] Vincent Van Gogh, Fernand Léger i Mark Chagall na sprzedaż w maju

 

15 maja w Christie's Evening Sale of Impressionist and Modern Art zostaną zaprezentowane wyjątkowe dzieła najbardziej poszukiwanych artystów na rynku. Najważniejsze będą obrazy Vincenta Van Gogha, Fernanda Légera i Marka Chagalla, z których wszyscy osiągneły przełomowe wyniki w listopadzie 2017 roku. 

Max Carter, szef wydziału ds. Impresjonizmu i sztuki nowoczesnej, Christie's Americas, zauważył: "W listopadzie, po rekordowych i prawie rekordowych wynikach dla Légera, Chagalla i Van Gogha, cieszymy się z tego, że w maju znów oferujemy każdego z tych artystów.. Od „Le grand déjeuner”, wśród najbardziej znanych motywów Légera, do pulsujących lat dwudziestych Chagalla „La Tour Eiffel”, powierzonych Christie's przez National Gallery of Canada w Ottawie i „Vue de l'asile de la Chapelle de Saint-Rémy” Van Gogha, przez dziesięciolecia klejnot koronny kolekcji artystycznej Elizabeth Taylor, te obrazy stanowią najlepszą kategorię." 

Wśród wiodących dzieł sprzedaży znajduje się "Vue de l'asile et de la Chapelle de Saint-Rémy", 1889, autorstwa Vincenta van Gogha (szacunkowo w wysokości 35 milionów dolarów), dawniej w kolekcji Elizabeth Taylor. Ojciec Taylora, kupiec sztuki Francis Taylor, kupił obraz w jej imieniu w 1963 roku na aukcji za 92 000 funtów.

Ten świetlisty obraz znalazł się w kilku najważniejszych wczesnych wystawach Van Gogha, w tym  z 1905 roku w Stedelijk Museum w Amsterdamie, przyczyniły się do powstania jego pośmiertnej reputacji. Po obejrzeniu tego obrazu w przełomowej retrospektywie Van Gogha z 1941 roku w Stedelijk Museum w Amsterdamie, Paul Cassirer, czołowy niemiecki historyk tamtej epoki, umieścił go zaraz potem w swojej własnej wystawie ruchomej, która zaalarmowała niemiecką opinię publiczną, krytyków sztuki, historyków, a także współczesnym malarzom do zaprezentowania artysty, który osiągnął legendarny status. 

W listopadzie 2017 roku Van Gogh "Laboureur dans un champ", z kolekcji Nancy Lee i Perry'ego R. Bassa, zrealizował 81,3 miliona dolarów w porównaniu z pierwotnymi szacunkami w wysokości 50 milionów dolarów, nie licząc rekordu aukcji dla artysty. 

 

 

Fernand Léger będzie reprezentowany w części przez "Le grand déjeuner" (szacunkowo 15-25 milionów dolarów), wykonany w 1921 roku. Léger namalował "Le grand déjeuner", gdy dążył do celu na początku lat dwudziestych XX wieku, aby radykalnie zmienić estetyczną koncepcję piękna w sztuce jego czas. W tym celu połączył elementy zaczerpnięte z klasycznych tradycji przeszłości z coraz bardziej mechanicznymi realiami współczesnego życia, aby stworzyć wypolerowane i lśniące wizje podstawowych form, które składają się na ludzką obecność we współczesnym świecie. Ponad dziewięćdziesiąt lat później, w naszej obecnej erze cyfrowej, wykreowany przez niego styl nadal wydaje się uderzająco futurystyczny. Jednym z jego dwóch szczytowych prac z tego okresu był "Le grand déjeuner", który był ostatnim i największym z trzech ściśle powiązanych płócien. Artysta uznał "Le grand dejeuner" za jedno z najlepszych dzieł w swojej karierze; rzeczywiście stała się ikoną XX wieku, godłem l'esprit nouveau we własnym czasie i nie mniej definitywnym w naszym własnym. Będzie to pierwsze pojawienie "Le grand déjeuner" na aukcji od 1935 roku. 

 

 

Przepełniony zmysłowym, namiętnym romansem, "La Tour Eiffel Marca" Chagalla (szacowany na 6-9 milionów dolarów) zawiera cudowny poetycki styl, który pojawił się w jego twórczości w latach dwudziestych i trzydziestych. W tym okresie doświadczył bezprecedensowego okresu szczęścia, stabilności, komfortu i sukcesu zawodowego w zgiełku i energii Paryża. Pełen kolorów i wyjątkowego słownictwa symbolicznego artysty, ten pięknie skomponowany obraz zawiera wiele ulubionych tematów Chagalla, od miłości i pamięci po muzykę i fantazję, łącząc nieoczekiwane elementy, tworząc nieziemski efekt. "La Tour Eiffel", którą Christie ma zaszczyt obsługiwać w imieniu National Gallery of Canada w Ottawie, jest oferowana pierwszy raz na aukcji.

Źródło: artdaily.com
Foto: wikipedia, fondationlouisvuitton.fr, artmarketmonitor.com