[GajderiaNews] Złota muza Picassa jest drugą najwyższą ceną aukcyjną za każde dzieło sztuki sprzedawane kiedykolwiek w Europie.

 

Chociaż już opadły emocje po sprzedaży, okazało się że „Złota” muza Picassa jest drugą najwyższą ceną aukcyjną za każde dzieło sztuki sprzedawane kiedykolwiek w Europie.

Picasso's La Femme au béret et à la robe quadrillée (1937) zarobiła 49,8 miliona funtów w wyprzedaży Sotheby's, 28 lutego 2018. Ten niezwykły obraz, będący portretem kochanki Picassa, Marie-Thérèse Walter - jego "Złota” muza, został wystawiony w czterech krajach, zanim został sprzedany na aukcji.

Jest to pierwszy raz, gdy portret - namalowany w tym samym roku, co monumentalne arcydzieło Guernica (1937), został sprzedany na rynku, będąc wcześniej częścią prywatnej kolekcji.

Thomas Bompard, szef Sotheby's London Imppressionist and Modern Art Evening Sales, nazwał ”Złotą” jednym z największych portretów Picassa, który pojawił się na rynku w ostatnich latach.

Powiedział: "Ze wszystkich stylów i dziesięcioleci artysty, to właśnie ten najbardziej uosabia spuściznę Picassa jako portrecistę kobiet - z tym szczególnym obrazem obejmującym wszystkie kluczowe elementy, dla których jest rozpoznawany i celebrowany".

Źródło: artsandcollections.com
Foto: Sotheby's