Willie Torbert

 

Prowadząc blog Gajderii, zauważyłem że pisze o stylach w sztuce, artystach, postaciach już tak naprawdę historycznych. Osoby które zapisały się już w dziejach sztuki. Dlatego postanowiłem raz na pewien czas przedstawić malarzy, grafików którzy zdobywają oklask na dzisiejszej światowej scenie plastycznej. W ostatnim czasie znalazłem bardzo ciekawy obraz, czarnoskórego malarza z Nowego Jorku, gdzie przez moją osobistą miłość do muzyki jak HipHop, Jazz’u zacząłem odkrywać artystyczne prezentacje mieszkańców tego ogromnego miasta.

 

 

 

Willie Torbert, urodzony w Buffalo w Nowym Jorku.  Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Pratt. Nauczał w New York City Board of Education przez dziesięć lat. Podczas pracy w szkole, Torbert kierował swoich uczniów na wiele aspektów sztuki poprzez szereg mediów. Kiedy Willie odsunął się od pracy pedagogicznej, aby pracować twórczo na swój pełny etat, otrzymał nagrodę za swoje poświęcenie i prace z dziećmi z dzielnicy Brooklyn od Howarda Goldena, prezesa Brooklyn Borough. Nubijskie Koło Sztuki Kobiet uhonorowało Torberta za jego wybitny wkład w rozwój sztuki afrykańskiej diaspory. 

Artysta pracuje w różnych technikach, takich jak olej, tusz i kolaż, aby tworzyć niepowtarzalne i wysoce stylizowane prezentacje afrykańskiego stylu życia w Ameryce. Sceny z tamtejszej ulicy i obrazy muzyków jazzowych i bluesowych oraz bohaterskich, afroamerykańskich mieszkańców przebywających na tamtejszych miejscówkach, często wypełnia jego twórczość. Jego prace są pełne kolorów, składają się z nieruchomych i sztywnych układów geometrycznych. Obrazy Torberta mają na celu ukazywanie czarnych ikon kulturowych, wartości rodzinnych i zjawisk występujących na codzień.

Łaskawie uznaje niemal pewne wpływy innych wielkich czarnych artystów. Sam malarz uprzednio stwierdził, że "zmieniło moje życie", gdy zobaczył obrazy Romare'a Beardena na wystawie w Brooklyn Museum wiele lat temu.
Jest częścią pokolenia afroamerykańskich artystów, którzy wychowali się w szczytowym okresie ruchu czarnej sztuki, radykalnej artystycznej gałęzi ruchu czarnej energii, która dążyła do stworzenia wyjątkowo "czarnej" formy sztuki. 

 

 

 

Willie Torbert założył Galerię Sztuki Zakiya w 1993 roku. Miejsce spotkań wydarzeń kulturalnych, sztuki i jazzu, Zakiya jest klejnotem w sercu społeczności Bedford-Stuyvesant. 
Podczas swojej kariery artystycznej, zgromadził długą listę kolekcjonerów i patronów z wielu sektorem rozrywki. Wśród prywatnych kolekcjonerów jego prac są Spike Lee, Natalie, Cole, Patti Labelle, Cicelyn Tyson, Mike Tyson, Sinbad i Russell Simmons. Jest również reprezentowany w kolekcjach Medgar Evers College, Philip Morris Company, Kolekcja Muzeum Equitable Life-Whitney.
Torbert otrzymał zaproszenia od Essence Magazine, Harper Collins Publishing, Henry Street Settlement, Thelma Hill Performing Arts, Sony Entertainment i Bacardi Rum. Fundacja Sztuk Filantropijnych, Akcji społecznych walki z AIDS w Afryce, oraz pomoc dla mieszkańców Jamajki.