Cztery muzy Picassa na aukcji Christie’s

  • 27 września 2018

Sprzedaż czterech kobiet Pablo Picasso z kolekcji dewelopera z Waszyngtonu, Sama Rose’a i jego żony, Julie Walters, to nowela dla Christie’s w listopadowym cyklu sprzedaży. Największym wydarzeniem wśród ofert są portrety, żony Picassa i trzech jego towarzyszek życiowych – Marie-Thérèse Walter, Dora Maar, Françoise Gilot i Jacqueline Roque.

 

Łączne oszacowanie dla czterech prac to 28 milionów dolarów. 15 milionów dolarów, obraz Marie-Thérèse, dwie prace z niższym szacunkami, wyceniony na poziomie 5 milionów dolarów, Dora Maar i Jaqueline Roque, a następnie portret Françoise Gilot na około 3 miliony dolarów. Gilot (wciąż żyjąca w wieku 96 lat), doświadczył pewnego wzrostu zainteresowania jej dziełami sztuki w późniejszym czasie.

 

W oświadczeniu Christie’s czytamy:

W dniu 11 listopada, w ramach wieczorowej wyprzedaży sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej, Christie’s zaoferuje własność z kolekcji Sam Rose i Julie Walters, w skład której wchodzi zestaw czterech prac Pabla Picassa reprezentujących muzę artysty, Marie-Thérèse Walter, Dora Maar, Françoise Gilot i Jacqueline Roque. Łącznie oczekuje się, że kolekcja przekroczy 28 milionów dolarów.

Conor Jordan, wiceprzewodniczący sprzedaży sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej domu aukcyjnego Christie’s, zauważył: „Jako znany koneser Picassa, Sam Rose przez wiele lat gromadził te fascynujące portrety z żoną, Julie Walters. To przywilej Christi’ego, aby przedstawić te cztery cudowne dzieła w ich imieniu. Prometejska twórcza siła Picassa została zainspirowana jednym elementem ponad wszystkimi innymi – kobietą w jego życiu. Od lirycznego erotyzmu lat Marie-Thérèse, przyćmionego przez burzliwą erę Dory, a następnie wiosennego odrodzenia obecności Françoise, aż po klasyczną, czujną aurę Jacqueline, ten zestaw dzieł rzuca wspaniałe światło na sztukę Picassa i śledzi jego postępy przez ponad dwadzieścia pięć lat innowacji. ”

Przez ponad pół wieku Rose wstąpił do jednego z najwybitniejszych amerykańskich deweloperów, sławionego nie tylko z powodu swojej przedsiębiorczości, ale także z wiary w oddanie społeczności. Rose i jego żona, Julie Walters, zobowiązali się do wzmacniania innych – hojności ducha zawartej w kolekcji dzieł pary. W ciągu wielu lat kolekcjonowania Rose i Walters przybyli, aby zgromadzić olśniewający wybór przykładów dzieł sztuki autorstwa największych nazwisk sztuki nowoczesnej, powojennej, współczesnej i amerykańskiej. To zaangażowanie w sztukę obejmowało członkostwo Rose jako powiernika Smithsonian American Art Museum, gdzie kolekcja pary była pokazywana na wystawie Crosscurrents: Modern Art z kolekcji Sam Rose i Julie Walters 2015-2016 .

 

Nic nam nie zostaje, jak tylko czekać na dzień aukcyjny. A wydaje mi się że ceny mogą być dużo większe niż zapowiada Christie’s. Powyżej jedna z prac Picassa na sprzedaż, portret Marie-Thérèse.

Źródło/Foto: artmarketmonitor.com