Monumentalny tryptyk Zao Wou-Ki sprzedany za 65 milionów

  • 3 października 2018

Monumentalne abstrakcyjne malarstwo Zao Wou-Ki Juin-Octobre 1985 (1985) sprzedało się w niedzielę w Sotheby’s Hong Kong za 65 milionów dolarów, ustanawiając nowy rekord aukcji dla chińsko-francuskiego artysty i przekraczając jego szacunkową przedpłatę w wysokości 45 milionów dolarów. Obraz był częścią aukcji dzieł sztuki współczesnej Sotheby, która przyniosła 200 milionów dolarów, czyli najwyższą sumę sprzedaży za wieczorną wyprzedaż w Hongkongu.

 

Nadawca, tajwański dyrektor ds. Produkcji Chang Qui Dun, podobno zarobił 28-krotność pierwotnej ceny zapłaconej za pracę. Podobno kupił tryptyk (10 na 2,7 metrów) w 2005 roku za 2,3 miliona dolarów, co według Bloomberga przyniosło mu ogromny zwrot w wysokości 2735 procent. Tajemniczy nabywca nie został jeszcze zidentyfikowany.

Artysta, który zmarł w 2013 roku, spędził większość swojego życia we Francji, gdzie opracował charakterystyczny, abstrakcyjny styl ekspresjonistyczny, który łączył zarówno wschodnimi, jak i zachodnimi wpływami artystycznymi. W rezultacie obrazy Wou-Ki wydają się przyciągać nabywców z całego świata.

Rekordowa praca została zlecona w 1985 roku przez bliskiego przyjaciela Wou-Ki, chińczyka mieszkającego we Francji, architekta IM Pei. Praca z trzema panelami jest największą kompozycją, jaką wykonał malarz za życia.

 

Źródło: news.artnet.com
Foto: news.artnet.com, Sotheby’s